زمان مناسب تعویض تسمه خودرو

تسمه خودرو یکی از مهم ترین اجزا در موتور خودرو است، مهم ترین وظیفه تسمه تایم یا تسمه تایمینگ خودرو، کنترل نمودن زمان بندی سوپاپ های موتور خودرو می یاشد. بایستی زمان مناسب تعویض تسمه خودرو را بدانید زیرا در صورتی که سهل انگاری کنید و به موقع تسمه را تعویض نکنید موتور خودرو آسیب می بیند.

در برخی از موتور ها به جای تسمه از چرخ دنده استفاد می شود به طوری که تسمه یکی از اجزای موتور احتراق داخلی خودرو می باشد که زمان بندی سوپاپ های موتور را کنترل می کند.

در موتور احتراق داخلی، تسمه تایم ميلنگ را به ميل بادامكها متصل می کند، تا به نوبت بسته شدن و باز شدن دریچه سوپاپ ها را کنترل کند. یک موتور چهار زمانه مستلزم این است که سوپاپ‌ها یکبار در هر دو دور میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را انجام می دهد.

این تسمه دارای دندانه هایی است تا بوسیله آن، میل بادامک را همزمان با میل لنگ بچرخاند. در بعضی از طراحی‌های موتور، تسمه تایم همچنین می‌تواند برای به حرکت دراوردن دیگر اجزاء موتور از قبیل پمپ آب يا همان واتر پمپ و پمپ روغن يا اوئل پمپ نیز استفاده شود تسمه تايم می باید در زمان معین خود درج شده در دفترچه راهنماي خودرو(بهترين حالت 60000کیلومتر) تعویض گردد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف متفاوت است و وابستگی زیادی به نوع رانندگی دارد و بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است، در بعضی از خودروهای امروزی مانند هیوندای که چهارسیلندر است بعد از شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از دو سال یا 24 هزار کیلومتر صورت می‌گیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصيه مي‌كند اما در بعضی از خودروهای فورد بعد از طی مسافت 160 هزار کیلومتر اين كار صورت می‌گیرد. هزینه تعویض تسمه دينام در کشورهای مختلف فرق می‌کند که از 75 تا بیش از 150 دلار متغیر است.

گاهی اوقات ممکن است با شنیدن سیگنال های هشدار متوجه شوید که زمان تعویض تسمه فرارسیده است؛ هنگامی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می گیرید، صداهای قیژقیژ از تسمه دينام می شنوید.

دلایل از تایم خارج شدن موتور خودرو

  • پارگی تسمه تایمینگ به دلیل استهلاک بالا و تنش های زیاد وارده به آن.
  • جدا شدن دندانه های تسمه.
  • شل بودن زیاد تسمه تایمینگ که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن اتفاق می افتد. جهت تست شل ویا سفت بودن تسمه با فشار انگشت دست تسمه باید بین 2 الی 3 میلیمتر انعطاف داشته باشد.

عوامل پارگی تسمه

استفاده زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4000 دور در دقیقه که باعث استهلاک سریع قطعات می گردد.

عدم استفاده از دنده مناسب بخصوص در سربالائی ها و یا عبور از روی سرعت گیرها که باعث فشار خیلی زیاد روی موتور و به عبارتی روی این تسمه میگردد. که در سربالائی حتما از دنده سنگین باید استفاده گردد.

خرابی تسمه سفت کن که در صورت گیرپاژ کردن آن باعث کشیدگی و پارگی تسمه تایم خواهد شد. زیاد سفت کردن تسمه که در ابتدا باعث خرابی تسمه سفت کن و در نهایت خرابی تسمه خواهد شد.

تسمه های نامرغوب در بازار به وفور یافت می شود که توان تحمل بارهای زیاد را ندارند و به سرعت مستهلک میگردند. لازم است جهت خرید یک تسمه مناسب با یک تعمیر کار مجرب مشورت نمایید.

در صورت خرید تسمه تایم با یک بازدید چشمی از عدم شکستگی در سطح تسمه مطمئن گردید و از تا زدن و یا از قرار دادن در جای نامناسب (مثل قرار دادن درجعبه ابزار و یا گذاشتن وسایل روی آن) خودداری نمائید و ظاهر کلیه دندانه های تسمه بازدید گردد و در صورت رویت سیم هائی نازک شبیه نایلون از آن استفاده نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu
×

Powered by WhatsApp Chat

× سلام . چطور میتونم کمکتون کنم؟