تسمه تایمینگ چیست؟
تسمه تایمینگ تسمه ای است که وظیفه هماهنگ کردن حرکت میل لنگ با میل سوپاپ را دارد وظیفه میل سوپاپ نیز باز و بسته کردن سوپاپ ها در زمان مناسب است. جایگیری میل سوپاپ نیز در خودرو های مختلف متفاوت است. ولی معمولاً این قطعه در سر سیلندر قرار دارد. تسمه تایمینگ نیرو را از دنده تایمینگ سر میل لنگ گرفته و به دنده تایمینگ میل سوپاپ انتقال می دهد. جایگیری صحیح تسمه تایم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جابجا شود از زمان باز بودن سوپاپ ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال پیش می آید.

جنس تسمه های تایمینگ به دو صورت می باشد:
لاستیکی (کائوچو) با لایه میانی الیاف نخ دارای سیم استیل
جنس پلی اورتان با دو مدل لایه میانی دارای الیاف نخ
از تسمه تایمینگ پلاستیکی به دلیل مقاومت در برابر حرارت و انعطاف پذیری بالاتر نسبت به تسمه تایمینگ جنس پلی اورتان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما تسمه های تایم پلی اورتان مقاومت عالی در برابر اسید و روغن داشته و دارای خاصیت ضد سایشی است که در صنایع غدایی بسیار پرکاربرد است. تسمه تایم دارای دندانه با گام های مشخص و استاندارد است، با توجه به طول و عرض مورد نیاز برای هر دستگاه می توان تسمه را برش داد. تسمه های تایمینگ به ضورت رولی تولید شده و کد تسمه روی آن حک می شود. کد های تسمه تایمینگ دارای اعداد و حروف انگلیسی می باشد.

تسمه تایمینگ صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟
تسمه تایمینگ صنعتی زیر مجموعه تسمه های انتقال قدرت بوده و از جنس لاستیک با فیبر، پلی اورتان، نئوپرین با قدرت بالا و کشش مناسب تولید می شود. این مواد باعث افزایش مقاومت در برابر کرنش یا تغییر طول را دارد. فاصله بین دو دندانه را گام گفته و بر اساس استاندارد های روز دنیا طراحی می شود. این بلت مانع خم شدن سوپاپ با پیستون می شود. چرخ تایم دارای دندانه بوده که باید به صورت دقیق نصب و جهت راه اندازی با زمان بندی مناسب باید به صورت دقیق نصب شود. مجموعه تسمه گستر انواع تسمه های صنعتی با بهترین کیفیت و قیمت مناسب عرضه می نماید.

مزایای تسمه تایمینگ
دور ماندن قطعات با حرارت بالا از بقیه قطعات
بدون نیاز به روانکاری
درگیری کامل با پولی تایم
تسمه های تایمینگ بدون لغزش می باشند.
دارای زمان بندی مشخص و منعطف
قابیلت تغییر سرعت تا سرعت های بالا یا بسیار کم
اشغال فضای کمتر
مقرون به صرفه
در تسمه تایمینگ قطر گام از قطر پولی بیشتر است و می توان از دندانه و پولی ها چشم پوشی کرد
نیروی کشش اولیه کم برای تسمه های تایمینگ
انواع تسمه تایمینگ
تسمه تایمینگ مدار باز
تسمه تایمینگ مدار بسته
انواع تسمه تایمینگ صنایع مختلف
تسمه تایمینگ مدار بسته سوراخ دار
تسمه تایمینگ مدار بسته سوراخ دار و تسمه های سوراخ دار مخصوص صنایع دستمال کاغذی
210L-38mm+6mm Tenax تسمه تایمینگ با روکش ضد سایش
560T10-50mm+5mm Tenax تسمه تایمینگ با روکش ضد سایش
630T10-50mm+6mm Tenax تسمه تایمینگ با روکش ضد سایش
تسمه تایمینگ MXL-XL-L-H-XH-XXH
تسمه T2/5-T5-AT5-T10-AT10-T20-AT20
تسمه تایمینگ 2M-S2M-3M-5M-S5M-8M-14M-S14M-20M
تسمه تایمینگ 14M مگادین سیلور مخصوص صنایع پتروشیمی نفت و گاز
تسمه تایمینگ پراید
تسمه تایمینگ پژو
تسمه تایمینگ 14M مگادین سیلور
تسمه تایمینگ PU مدار بسته و باز با ناف سیمی: XL-L-H-XH-T5-T10-T20-AT5-AT10-AT20-3M-8M-14M-S5M
مشخصات تسمه تایمینگ
وظیفه اصلی تسمه های تایمینگ زمان بندی تغییر حرکت محرک ها می باشد. هر زمان بندی با دو قسمت از پولی ها سر و کار دارد. بنابراین تسمه نمی لغزد و قسمت های مختلف با سرعت ثابتی حرکت می کند و یک تابع مشخص را زمان بندی می کند. به عنوان مثال در خودرو تسمه های تایمینگ با زمان بندی مشخص حرکن کرده و اگر این زمانبدی جابجا گردد نتیجه برخورد سوپاپ با پیستون می شود و صدمه می گردد. این زمان بندی نیروها، گشتاور، شتاب زیادی تولید می کند. دندانه های تسمه تایمینگ شبیه به ذوزنقه می باشد.

طول عمر تسمه تایمینگ
از آنجا که لاستیک و متریال به کار رفته در ساختمان تسمه تایمینگ در اثر حرارت تولید شده به مرور زمان دچار استحلاک می شود تسمه تایمینگ صنعتی به صورت دوره ای نیاز به تعویض پیدا می کند. این امر در مورد موتور هایی که نشت روغن دارند و احتمال تماس روغن با تسمه تایمینگ بالاست باید در مدت زمان کوتاه تری صورت پذیرد. البته برخی از تسمه تایمینگ های صنعتی مدرن از ترکیباتی که در مقابل حرارت بالا مقاومت دارند مانند نیتریل غنی شده تولید می شوند اما قیمت آن ها بسیار بالا می باشد. طول عمر تسمه تایمینگ توسط تولید کنندگان آن برحسب مدت زمان کاری و یا فاصله حرکتی تعیین می شود. عدم تعویض به موقع تسمه تایمینگ با توجه به نقش بسیار حساسی که در تنظیم و هماهنگی عمکرد قطعات دیگر موتور دارد می تواند سبب ضرر های بسیار سنگین، قفل و یا شکستن دیگر اجزای موتور گردد. به صورت معمول در خودرو ها هر 50000 الی 80000 کیلومتر زمان تعویض تسمه تایمینگ فرا می رسد. در اغلب موارد فولی نیز همزمان با تسمه تایمینگ تعویض می شود. در صورت عدم تعویض به موقع تسمه تایمینگ صنعتی معمولاً ابتدا دندانه های داخلی خورده شده و بعد تسمه به صورت کلی شده و با افزایش طول مواجه می شود که در هر دو حال در انجام وظیفه اصلی خود دچار مشکل خواهد شد.

در این مقاله با تسمه تایمینگ آشنا شدید حال اگر برای خودروی خود تسمه تایمینگ با بهترین کیفیت می خواهید می توانید از مجموعه تسمه گستر تهیه کنید. تسمه گستر با بیش از 20 سال سابقه در زمینه عرضه و پخش انواع تسمه تایمینگ، شیاری، صنعتی، کشاورزی، دور متغیر و… می باشد که در این سال ها توانسته نیاز کلیه مشتریان خود در سراسر ایران را تامین کند. برای خرید تسمه تایمینگ با مجموعه تسمه گستر تماس بگیرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *