یکی از مهم ترین اجزا در انواع موتور خودرو های مختلف تسمه تایم می باشد. تسمه تایمنیگ وظیفه هماهنگ کردن حرکت میل سوپاپ و میل لنگ را دارد.

بایستی حتما تسمه تایمینگ به موقع تعویض شود زیرا در صورتی که تسمه تایم پاره شود، سبب خاموش شدن خودرو شده و بایستی نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کنید. البته در برخی از خودروها پارگی تسمه تایم ضرر بیشتری به خودرو می زند و باعث کج شدن سوپاپ ها می شود.

بر روی تسمه ها معمولا کد یا شماره هایی درج می شود از همین رو شماره گذاری تسمه با توجه به نوع و جنس تسمه ها انجام می شود. برای دفع خرابی سوپاپ ها، سر سیلندر موتور باز شده و تعمیر می شود.

دلیل این امر نیز این است که با پاره شدن تسمه، زمان باز بودن سوپاپ ها به هم خورده و چند تایی از سوپاپ ها در زمان رسیدن به نقظه مرگ بالایی باز می مانند که در این حالت پیستون با برخورد با سوپاپ سبب کج شدن آن می شود و یا حتی در برخی از موارد دیده شده که در اثر ضربه پیستون به سوپاپ خود پیستون دچار شکستگی می شود.

جایگزینی میل سوپاپ در خودروهای مختلف، متفاوت است. تسمه تایم نیزو را از دنده تایمینگ سر میل لنگ گرفته و به دنده تایمینگ میل سوپاپ انتقال می دهد. جایگزین صحیح تسمه تایم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر تسمه تایم یک یا پند دندانه جابجا شود زمان باز بودن سوپاپ ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال پیش می آید.

انجام شماره گذاری تسمه:
به طور معمول بر روی سطح تسمه ها کد هایی حک شده که به عنوان شماره فنی آنها شناخته شده و از روی این کد ها میتوان به مشخصه های ابعادی و متریال آنها دسترسی پیدا کرد و برای جایگزینی آنها با تسمه صنعتی مشابه این کد مرجع تشخیص می باشد.
کدهای درج شده بر روی انواع تسمه های صنعتی متفاوت می باشد و تلفیقی از مشخصه های مکانیکی مختلفی است.
در بین ست های اعداد قید شده بر روی تسمه صنعتی که با حروف نیز تلفیق شده اند سه عدد بیانگر طول تسمه، عرض و ضخامت تسمه بصورت معمول وجود دارند در برخی تسمه های صنعتی مانند تسمه تایمینگ بجای ضخامت طول گام دنده ها بیان گردیده است.
تلفیق حروف انگلیسی درج شده بر روی تسمه صنعتی اغلب بیان گر دو ماهیت آنها می باشد یکی متریال بکار رفته در تولید و دیگری نوع دنده، آج و یا نوع عمومی تسمه ها.
هر چند تولید کنندگان مختلف تسمه صنعتی شیوه های مختلفی برای کد گذاری محصولات خود دارند و در برخی موارد حروف قید شده در شماره فنی صرفا بصورت مخفف به معرفی برند تولید کننده می پردازد و مفهومی علمی از متریال و خواص مکانیکی ندارند.

بدو نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *