بعضی اوقات با پارگی و یا باز شدن تسمه دینام و پمپ هیدرولیک و یا غلتک های هرزگرد، به زیر تسمه تایم رفته و موجب پارگی آن هم می شود. به همین دلیل تعویض هم زمان آن ها طبق دستور کارخانه مهم است و تعویض یکی از آن ها ممکن است مشکل ساز شود، به همین دلیل بیشتر قطعه سازان خودرو همه آن ها را در یک مجموعه، عرضه می کنند.

در برخی خودروها سوپاپ های آن در هنگام باز شدن وارد منطقه حرکتی پیستون می شوند در این صورت پاره شدن تسمه باعث برخورد سوپاپ باز با پیستون در حال بالا آمدن می شود و این برخورد نه تنها سوپاپ ها را از بین می برد بلکه در برخی موارد می تواند به سر سیلندر نیز آسیب برساند. اما اگر پیشرانه خودرو از نوع non-interferernce باشد در صورت پاره شدن تسمه دیگر آسیبی به ساپ ها و سایر بخش های پیشرانه وارد نمی شودو تنها اتفاقی که با پاره شدن تسمه می افتد، خاموش شدن موتور است.

نشانه پاره شدن تسمه
پاره شدن تسمه در موتور خودرهای گوناگون، اثر خرابی مختلفی دارد. برای مثال در برخی خودروها مثل دوو و موتورهای قدیمی پراید که پیستون به سوپاپ ها نمی رسد، پاره شدن تسمه فقط منجر له خاموشی موتور خواهد شد و آسیب مکانیکی دیگری به قطعات سر سیلندر وارد نمی شود.

در برخی از پیشرانه ها مثل موتور پژو 405 و سمند، پاره شدن یا رد کردن یکی دو دندانه از تایم، منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ها شده و بسته به شدت برخورد که به دو موتور خودرو بستگی دارد، می تواند باعث کج شدن سوپاپ ها و یا حتی تعویض بسیاری از قطعات سر سیلندر و حتی خود سر سیلندر شود.

با وقوع این اتفاق در پیشرانه خودرویی مثل کیا ریو، شدت آسیب بسیار بالا می رود و منجر به تعویض اکثریت قطعات موتور خواهد شد.

در بیشتر موارد زمانی که خودرو روشن است، تسمه پاره می شود و در این مواقع آسیب های نظیر خرابی سر سیلندر، میل لنگ ها و پمپ روغن را نیز به دنبال خواهد داشت. نشانه های خرابی تسمه تایم پوسیدگی، ترک خوردگی، ساییدگی و از بین رفتن دندانه ها هستند.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *