امروزه در صنعت یکی از اجزای پر کاربرد تسمه ها می باشند. به طوری که برای صنایع مختلفی همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، لاستیک، آسانسور، کارخانه ها و… از نواع تسمه های تخت، شیاردار، تایمینگ، نقاله و… استفاده می شود.

یکی از تسمه های پرکاربرد در صنعت، تسمه شیاری می باشد که به مجموعه ای از ترکیب شیار های ذوزنقه ای شکل بر روی نواری از لاستیک، تسمه شیاری گفته می شود.

شکل V این تمسه ها از یک ترکیب خاص لاستیک به اضافه الیاف مخصوصی می باشند که مقاومت بالایی را ایجاد می کند.

به طور کلی تسمه های شیاری که به نام تسمه های شیاری V شکل نیز شناخته می شوند در برابر تغییرات حرارتی و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن می باشد. تسمه های شیاری قابلیت های فراوانی همچون انتقال بالای نیزو، پوشش مقاوم، کارکردی بدون صدا و… دارند.

تسمه های شیاری می تواند جایگزین انواع تسمه های سنتی رایج شده و به طور قابل ملاحظه ای هزینه های عملیاتی را کاهش دهند.

ویژگی دیگر تسمه های شیاری، عملکرد سبک و بدون لرزش آن ها و عمر طولانی است. ارتفاع کوتاه این نوع تسمه باعث انعطاف پذیری بیشتر گشته و امکان استفاده در کارکرد های پر پیچ و خم را به آن ها می دهد.

مزایای تسمه های شیاری
عمر مفید بالا
مقاومت در برابر فشار
عملکرد بهینه در سرعت بالا و حرارت پایین
قابلیت استفاده از پشت و روی تسمه در به حرکت در آوردن اجزاء مختلف خودرو
مشخصات تسمه شیاری
تسمه های شیاری یا چند شیار در صورتی که به طور مداوم خم شوند انرژی کمتری جهت اصطکاک داخلی مصرف می نمایند و در صورت افزایش حرارت تاثیر زیادی بر راندمان تسمه های شیاردار ندارند.

به همین دلیل تسمه شیاردار مدت زمان بیشتری در حالت کارکرد خنک تر هست. یکی دیگر از ویژگی های تسمه شیاردار توانایی خم شدن است که باعث می گردد طراحان از تسمه های شیاردار برای سیستم دارای مسیر مارپیچ استفاده کنند. تسمه های شیاردار دارای انواع ابعاد و مدل و جنس می باشد و براساس نیاز تجهیز مورد طراحی قرار می گیرد.

کاربرد تسمه های شیاری در صنایع مختلف
ماشین ابزار و ماشین آلات بسته بندی
صنعت چاپو کاغذ
صنایع رباتیک و اتوماسیون
صنعت نساجی
صنعت چوب
تسمه پروانه چند شیار
تسمه دینام چند شیار
صنعت لاستیک
صنایع سنگ و شیشه و سرامیک
صنعت آسانسور
صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
دستگاه های بدنسازی
صنایع غذایی و داروسازی
صنعت کشاورزی

بدو نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *