تسمه شیاری یا تسمه Poly-V یک تسمه پیوسته است که در درایو برای راندن چندین دستگاه جانبی مانند دینام، پمپ فرمان، پمپ آب، کمپرسور تهویه مطبوع و پمپ هوا استفاده می شود.

تسمه شیاری

تسمه شیاری را می توان به عنوان تسمه های گیربکس تقویت شده با با دنده های مثلثی شکل که در طول با زاویه بالایی 40 درجه کار می کند، توصیف کرد. طراحی تسمه Poly-V حفاظت بهتری را برای تمام سیم های تقویت کننده ارائه می دهد و بنابراین توزیع بار یکنواخت را به دست می آورد. یک قرقره بیکار یا یک کشنده تسمه نیز توسط تسمه Poly-V هدایت می شود. درایو تسمه شیاری به فضای کمتری نیاز دارد و می توان تسمه را بدون کشش تحت کشش افزایش داد. به جای بسیاری از تسمه های استاندارد از تسمه پلی وی پهن تر استفاده می شود.

ویژگی های تسمه شیاری

تسمه های Poly V تسمه هایی با مقطع چند ولتی با دنده های V شکل طولی هستند که کاملاً با شیارهای قرقره مربوطه جفت می شوند. تسمه های Poly V انعطاف پذیری بالای تسمه های تخت را با انتقال قدرت درجه یک تسمه های V ترکیب می کنند. آنها راه حل های اقتصادی را حتی در شرایط سخت درایو، مانند نسبت های انتقال بزرگ، نسبت های سرعت تسمه بالا، قطر قرقره های کوچک و قرقره های عقب گرد، ممکن می سازند. انواع تسمه شیاری ، برای کاربردهای خودرو بسیار مناسب هستند.

مزایای تسمه شیاری

مزایای استفاده از تسمه شیاری عبارتند از :

 • ایده آل برای سرعت بالای تسمه
 • مناسب برای قرقره های کوچکتر (فاصله های مرکز کوتاه)
 • مناسب برای قرقره های بیکار پشتی
 • راه حلی اقتصادی و مقرون به صرفه
 • مقاوم در برابر روغن
 • محدوده دمایی گسترده
 • مناسب برای آب و هوای گرمسیری
 • مناسب برای خم شدن متقابل
 • افزایش نرمی دویدن

کاربرد تسمه شاری

این تسمه ها برای طرح های فشرده با شیارهای کوچک ایده آل هستند که به لرزش محدود نیاز دارند. درایوهایی با فواصل مرکزی ثابت را می توان بدون هیچ وسیله کششی جداگانه به خصوص با نوع Elast بدست آورد. تسمه‌های Poly V برای درایوهای سرپانتین و نسبت‌های انتقال بزرگ از جمله کاربرددر خودرو ایده‌آل هستند. همچنین برای درایوهای فشرده با قفل اصطکاکی در لوازم خانگی و ماشین آلات سنگین مناسب هستند.

درایو به طور کامل پشتیبانی می شود، با کشش بدون وقفه مشکلات چرخش تسمه را از بین می برد. پروفیل مقطع نازک امکان استفاده با قرقره های کوچکتر از تسمه های V استاندارد را فراهم می کند. عرض درایو را می توان کاهش داد، زیرا درگیری سطح افزایش یافته است، که امکان افزایش اسب بخار در هر اینچ از عرض تسمه را در مقایسه با تسمه های V استاندارد فراهم می کند.

تسمه هاس شیاری رولندز می تواند جایگزین انواع تسمه های سنتی رایج شده و بطور قابل ملاحظه ای هزینه های عملیاتی را کاهش دهد. مشخصه دیگر تسمه های شیاری رولندز, عملکرد سبک و بدون لرزش آنها و عمر طولانی شان است. ارتفاع کوتاه این نوع تسمه باعث انعطاف پذیری بیشتر گشته و امکان استفاده در کارکردهای پر پیچ و خم را به آنها میدهد.

تسمه های شیاری شامل تعدادی از شیارهای V شکل طولی هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته و تشکیل یک تسمه را می دهند.

مزیت تسمه های شیاری عبارتند از :

1- عمر مفید بالا
2- مقاومت در برابر فشار, تغییرات فشار, روغن و ضد الکتریسیته ساکن
3- عملکرد بهینه در سرعت بالا و حرارت پائین
4- قابلیت استفاده از پشت و روی تسمه در بحرکت درآوردن اجزائ مختلف خودرو

سیستم شماره گذاری تسمه شیاری

کد شماره گزاری تسمه های شیاری شامل تعداد شیارها, نوع مقطع و طول مفید به میلی متر می باشد. بعنوان مثال تسمه 4 PK 990 به این معناست که :

 • تعداد شیارها : 4
 • نوع مقطع : PK
 • طول موثر به میلی متر : 990

دو نوع مقطع متفاوت برای کاربردهای خوروئی وجود دارد:

 • PK= مقطع یک طرف شیار
 • DK= مقطع دو طرف شیار

PK بدون پارچه برای فولی های بدون لرزش طراحی شده که در برابر روغن, گرما و خوردگی مقاوم هستند تا عمرشان طولانی شود.
PK EPDM دارای کیفیتی بسیار بالاترند که در برابر گرما و سرما توانائی عملکرد برتری را دارا هستند. این تسمه ها برای وسائط نقلیه ای با قدرت و استمرار کارکرد بالا استفاده میشوند.

در پایان

شرکت تسمه گستر با نزدیک به سه دهه فعالیت در زمینه تولید کننده و وارد کننده انواع تسمه از جمله تسمه تایم، تسمه صنعتی، تسمه کشاورزی، تسمه دو شیار و … مدعی ارائه با کیفیت ترین انواع تسمه در داخل کشور می باشد. علاوه بر این ، شرکت تسمه گستر به عنوان نماینده برندهای برتر جهانی در زمینه تولید تسمه از کشورهای چین، ایتالیا، آلمان، ژاپن و غیره می باشد. جهت اطلاع از برندها و خرید تسمه و استعلام قیمت تسمه و موجودی به سایت https://tasmegostar.com مراجعه بفرمایید.