تسمه تایم یا تسمه تایمینگ از انواع تسمه می باشد که میل سوپاپ را داخل موتور به حرکت در می آورد و زمان حرکت اجزا موتور را تنظیم می نمایند. برای هر فرآیند و هر کاری زمان بندی مهمترین چیز است. در موتورهای خودرو و هر موتور دیگری که نیاز به نیرویی برای کار کردن دارند ، زمان اهمیت بالایی دارد. زیرا موتور خودرو برای هماهنگ ماندن و عملکرد صحیح به تسمه تایم یا تسمه تایمینگ نیاز دارد. اطلاع از زمان تعویض تسمه تایم شما را از خرابی های غیرمنتظره نجات داده و شما را در جاده ایمن نگه می دارد. تعویض تسمه تایم یا تسمه تایمینگ یکی از موارد مهم نگهداری است.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم بخشی ضروری از موتور خودرو است. تسمه تایمینگ را به عنوان یک زنجیر دوچرخه برای وسیله نقلیه خود در نظر بگیرید که همه قسمت های متحرک موتور را هماهنگ نگه می دارد. این حرکت بین میل لنگ و میل بادامک را هماهنگ می کند و به سوپاپ ها اجازه می دهد در زمان مناسب باز و بسته شوند تا موتور شما به درستی کار کند.

آیا همه خودروها تسمه تایم دارند؟

نه، بسیاری از خودروهای جدید به جای تسمه تایمینگ دارای زنجیر زمان هستند. عملکرد آن مانند تسمه است، اما به جای جنس لاستیکی از فلز است. یک زنجیر تایم عمر طولانی تری دارد که به این معنی است که ممکن است قبل از تعویض آن بتوانید زمان بیشتری را طی کنید.

چه زمانی تسمه تایم نیاز به تعویض دارد؟

برای اکثر خودروها، فواصل توصیه شده برای تعویض تسمه تایم بین 96000 تا 170000 هزار کیلومتر متغیر است. برای برخی از خودروهای مدرن، فواصل زمانی طولانی تر است. برخی از خودروسازان فواصل زمانی را نیز فهرست می کنند (مثلاً هر 7 سال). برای دانستن زمان تعویض تسمه تایم در خودروی خاص خود، دفترچه راهنمای خودروی خود را بررسی کنید. از آنجایی که تسمه تایم از لاستیک ساخته شده است، به مرور زمان فرسوده شده و در نهایت می شکند. اگر آن را در زمان توصیه شده تعویض نکنید، ممکن است با خرابی موتور، شکستگی یا خم شدن سوپاپ ها، آسیب سر سیلندر و آسیب دیدن پیستون و دیواره سیلندر مواجه شوید.

مشخصات تسمه تایمینگ فرسوده

اغلب قبل از پاره شدن تسمه تایم هیچ علامت هشداری وجود ندارد. اما در اینجا برخی از ویژگی های احتمالی وجود دارد که ممکن است زمان تعویض تسمه تایمینگ فرا رسیده باشد. 8 نشانه که زمان تعویض تسمه تایم را نشان می دهد، عبارتند از :

 • کاهش قدرت موتور: این می تواند نشانه کشیده شدن تسمه تایم باشد
 • گرم شدن بیش از حد
 • لرزش یا تکان دادن
 • مشکل در راه اندازی خودرو: شکستگی تسمه تایم باعث می شود که بین قطعات موتور شما فشرده نشود و راه اندازی آن امکان پذیر نخواهد بود.
 • صدای جیغ یا مالش تسمه ها
 • صدای تیک تیک که از موتور می آید
 • نشت روغن: روغن می تواند از پشت تسمه تایم نشت کند، جایی که پمپ روغن، آب بندی های مختلف و RTV قرار است از نشت موتور جلوگیری کنند.
 • چراغ موتور را بررسی کنید: این همچنین می تواند نشانه ای از کشش تسمه تایم باشد

بررسی وضعیت تسمه تایم

بله، تسمه تایم با روکش های پلاستیکی یا فلزی محافظت می شود. تکنسین های خبره ما می توانند یکی از روکش ها را جدا کرده و وضعیت تسمه تایم را به صورت بصری بررسی کنند. معمولاً توصیه می شود که تعویض پمپ آب، کشنده تسمه تایم و سایر سخت افزارها هنگام انجام تسمه ضروری است. زیرا در برخی از خودروها، کشنده تسمه تایم هیدرولیک به نشت و خرابی در مسافت پیموده شده بیشتر معروف است و پمپ آب نیز به مرور زمان فرسوده می شود.

مزایای استفاده از تسمه تایمینگ

مزایای نصب تسمه تایمینگ عبارتند از :

 • سر نخوردن هنگام کار کردن
 • اتلاف انرژی بسیار کم
 • عدم نیاز به روغنکاری
 • عملکرد تقریبا” بدون صدا
 • مقرون بصرفه بودن

سیستم شماره گزاری تسمه

تمامی تسمه های تایمینگ بر اساس مشخصات محصول علامت گزاری می شوند. سیستم شماره گزاری تسمه های تایم شامل یک کد دربرگیرنده تعداد دندانه ها, مقطع آن و پهنای تسمه می شود. بعنوان مثال برای تسمه تایم مدل 107 HTB 22 ویژگی های زیر در نظر گرفته می شود :

 • تعداد دندانه 107
 • نوع دندانه و گام آن HTB
 • پهنای تسمه 22 میلیمتر

کلام پایانی

تعویض تسمه تایم قبل از شکستن از آسیب دیدن موتور جلوگیری می کند و در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. شرکت تسمه گستر با نزدیک به سه دهه فعالیت در زمینه تولید کننده و وارد کننده انواع تسمه از جمله تسمه تایم، تسمه صنعتی، تسمه کشاورزی، تسمه دو شیار و … مدعی ارائه با کیفیت ترین انواع تسمه در داخل کشور می باشد. علاوه بر این ، شرکت تسمه گستر به عنوان نماینده برندهای برتر جهانی در زمینه تولید تسمه از کشورهای چین، ایتالیا، آلمان، ژاپن و غیره می باشد. جهت اطلاع از برندها و خرید تسمه و استعلام قیمت تسمه و موجودی به سایت https://tasmegostar.com مراجعه بفرمایید.