از آنجا كه فصل زمستان در راه است بايد خودروي خود را براي رويارويي با هواي سرد، بارش برف و جاده هاي لغزنده آماده كنيم. بنابراين در ادامه توصيه هايي براي رانندگان و كاربران وسايل نقليه ذكر مي شود:

روغن خودرو را تعويض كنيد: اگر روغن خودرو از نوع چهار فصل (مولتي گريد) نيست آن را تعويض كرده و از روغن هاي زمستانه و يا چهار فصل استفاده كنيد. در اين صورت صبح ها و زماني كه خودروي شما سرد است راحت تر روشن مي شود. البته لازم است فيلتر نيز همزمان تعويض شود.

ضد يخ را بازديد كنيد: ضد يخ موجود در سيستم خنك كاري موتور بايد هر 2 سال يكبار تعويض شود. بنابراين اگر سال گذشته آن را تعويض نكرده اند، اكنون آن را تعويض كنيد. ضمن تعويض مايع خنك كاري موتور مي توانيد وضعيت سيستم خنك كاري را از جمله زنگ زدگي، پوسيدگي و ميزان خنك كاري بازديد كنيد.

برف پاك كن شيشه جلو را تعويض كنيد: معمولاً عمر مفيد برف پاك كن ها يك سال است. شايد بتوان با گرم كردن و بر روي شيشه قرار دادن عملكرد آنها را بهبود بخشيد، اما پس از اولين يخ بندان مجدداً به حالت غيرمطلوب باز مي گردند. بهتر است در ابتداي فصل پائيز آنها را تعويض كنيد تا در پاييز و زمستان از آن بهره ببريد.

فيلتر سوخت را تعويض كنيد: در هر ساعت كاركرد موتور مقدار خيلي زيادي بنزين از فيلتر سوخت عبور مي كند. اين فيلتر مواد زائد و مقدار كمي آب را از بنزين جدا مي كند. اين مقدار آب در زمستان در اثر يخ زدن موجب مسدود شدن مسير بنزين و عدم ارسال سوخت كافي به سيلندرها شود.

شمع هاي موتور را تعويض كنيد: تعويض شمع هاي فرسوده نه تنها در مصرف سوخت بلكه در سهولت روشن شدن موتور، تأثير مي گذارد.

تسمه موتور را بازديد و تعويض كنيد: تسمه(هاي) موتور به تسمه اي اطلاق مي شود كه دينام، واتر پمپ و پمپ هيدروليك را به حركت در مي آورد.

چراغ ها و فيوزها را بازديد كنيد: هوا در زمستان زودتر تاريك مي شود، بنابراين بيشتر به نور چراغ ها احتياج داريد. بهتر است از صحت عملكرد آنها و همچنين سالم بودن فيوزها اطمينان پيدا كنيد. همواره يك جفت از لامپ هاي مربوط به ترمز و چندفيوز مختلف را به عنوان يدكي همراه داشته باشيد.

. گرمكن شيشه عقب را بازديد كنيد: گرمكن شيشه عقب باعث مي شود بخار روي شيشه عقب بويژه در هواي مرطوب و باراني از بين برود. در زمستان در صورتي كه برف روي شيشه وجود دارد آن را پاك كنيد تا گرمكن بهتر عمل كند.

باتري خودرو را بازديد و در صورت نياز تعويض كنيد: باتري، واسطه اي است كه عدم عملكرد آن ساعت ها شما را در هواي سرد زمستان معطل مي*كند. مشكلات باتري معمولاً در تابستان ظاهر نمي شوند، اما با سردي هوا باتري هاي ضعيف و داراي مشكل نمي توانند موتور را روشن كنند. اگر عمر مفيد باتري تمام شده بهتر است پيش از سردي هوا آن را تعويض كنيد (4 تا 5 سال). سيستم شارژ باتري خودرو را نيز بازديد كنيد.

لاستيك هاي خودرو را بازديد كنيد: لاستيك ها و آج روي آنها را بازديد كرده و در صورت نياز آنها را تعويض كنيد. اگر در منطقه اي زندگي مي كنيد كه زمستان سردي دارد و بارش برف زياد اتفاق مي افتد از لاستيك هاي مخصوص يخ و برف استفاده كنيد. لاستيك هاي معمولي براي بارش هاي كم و سبك برف مناسب مي باشند اما براي برف هاي سنگين و با ارتفاع زياد مناسب نيستند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *